2012. április 1., vasárnap

Természetbarát növényvédelem!

Most pár szóval a vegyszeres védekezésről, azon belül, a környezettudatos védekezésről szólnék.

Kertészkedő nagyanyáink, nagyapáink még ismerték a népi praktikákat, azokat a módszereket, amelyekkel a kertben távol tartották a kártevőket a konyhakerti növényektől. Pár fortélyt, mesterfogást én is ismerek, segítségükkel megóvhatjuk növényeinket.

Készítési módok:
Lé: a növényi anyagot leöntjük esővízzel, 10-14 napig állni hagyjuk, néha megkeverjük. A fazekat nem fedjük le. Akkor kész, ha már nem habzik keverés után.
Főzet: a növényi anyagot egy napon keresztül áztatjuk, utána felforraljuk, 20 percig főzzük, majd lehűtjük. Kb. 1 hétig áll el.
Tea: a növényi anyagot forrásban lévő vízzel leöntjük, 24 órán keresztül állni hagyjuk. Leszűrjük. hidegen tartva kb. egy hétig eláll.
Hideg vizes kivonat: A friss növényi anyagot egy napig áztatjuk hideg vízben, leszűrjük, még aznap felhasználjuk. Ami megmaradt, azt lékészítéshez felhasználható

Gombás betegségek ellen: 10 l forrásban lévő vízbe 70 dkg, hámozatlanul felaprított fohagymát teszünk, teát készítünk. Higítatlanul a növényekre permetezzük. Szamócaatka ellen is jó.
Levéltetvek ellen: 1 kg friss csalánt adunk 5 liter vízhez, hidegvizes kivonatot készítünk.
Sárgarépalégy ellen: 5 dkg hagymahéjból és 10 l vízből levet készítünk.
Lisztharmat ellen: zsurlóból forrázatot készítünk. 10-20 dkg mezei zsurlót 10 l vízben 5 órán át áztatjuk, majd 20 percig főzzük, 1,5 szeresére hígítva permetezzük ki.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése