2012. április 2., hétfő

Fokhagymatermesztés a kertben

 Rohamosan nőnek a fokhagymáim. Tavaly, október 20-án ültettem 300 fej fokhagymagerezdet. Egy francia és egy makói fajtát választottam, fele-fele arányban. Február végétől, miután elolvadt a hó, szinte minden nap kimentem a kertbe, lehajoltam, néztem, vártam, hogy kibújjanak. Március 7-én végre megmutatták magukat, nagy örömömre egy gerezd sem fagyott ki. Ma lefotóztam őket.






Erre a területre, ami egy hatalmas fenyőfa mellett van, először ültettem fokhagymát.
A képen látszanak a tűlevelek, amelyeket a tél során vetkőztt le magáról.
Úgy tudom, a fenyő savanyítja a talajt, kíváncsi vagyok, milyen hatással lesz a fokhagymára.

A kapálás már várat magára, a gyomok is előkerültek. 









2012. április 1., vasárnap

Természetbarát növényvédelem!

Most pár szóval a vegyszeres védekezésről, azon belül, a környezettudatos védekezésről szólnék.

Kertészkedő nagyanyáink, nagyapáink még ismerték a népi praktikákat, azokat a módszereket, amelyekkel a kertben távol tartották a kártevőket a konyhakerti növényektől. Pár fortélyt, mesterfogást én is ismerek, segítségükkel megóvhatjuk növényeinket.

Készítési módok:
Lé: a növényi anyagot leöntjük esővízzel, 10-14 napig állni hagyjuk, néha megkeverjük. A fazekat nem fedjük le. Akkor kész, ha már nem habzik keverés után.
Főzet: a növényi anyagot egy napon keresztül áztatjuk, utána felforraljuk, 20 percig főzzük, majd lehűtjük. Kb. 1 hétig áll el.
Tea: a növényi anyagot forrásban lévő vízzel leöntjük, 24 órán keresztül állni hagyjuk. Leszűrjük. hidegen tartva kb. egy hétig eláll.
Hideg vizes kivonat: A friss növényi anyagot egy napig áztatjuk hideg vízben, leszűrjük, még aznap felhasználjuk. Ami megmaradt, azt lékészítéshez felhasználható

Gombás betegségek ellen: 10 l forrásban lévő vízbe 70 dkg, hámozatlanul felaprított fohagymát teszünk, teát készítünk. Higítatlanul a növényekre permetezzük. Szamócaatka ellen is jó.
Levéltetvek ellen: 1 kg friss csalánt adunk 5 liter vízhez, hidegvizes kivonatot készítünk.
Sárgarépalégy ellen: 5 dkg hagymahéjból és 10 l vízből levet készítünk.
Lisztharmat ellen: zsurlóból forrázatot készítünk. 10-20 dkg mezei zsurlót 10 l vízben 5 órán át áztatjuk, majd 20 percig főzzük, 1,5 szeresére hígítva permetezzük ki.




A növényvédelemről általában

 A növényvédelem megelőzéssel kezdődik. Válasszunk megfelelő helyet, hogy a növények környezeti igényeit ki tudjuk elégíteni.A talajműveléssel ritkítjuk a talajlakó kártevőket. Ügyeljünk a vetésforgóra, az állományszabályozásra, harmonikus tápanyagelláttásra, a fertőzésmentes szaporítóanyagra, stb.
Növényvédelemnél beszélhetünk biológiai, fizikai és vegyszeres védekezésről.

A biológiai védekezésről csak pár szót szólnék: a lényeg, hogy ezzel a módszerrel a kórokozók, kártevők, gyomok ellen különféle élőlényeket, vírusokat használnak fel célirányosan. Ezek általában a károsítók természetes ellenségei. ,,amióta az ember megfigyelte, mennyi kárt tesznek a rovarok, sokféle módot eszelt ki irtásukra, de még senki nem gondolt arra, hogy a rovarokat rovarokkal irtsa. Minden rovarnak megvan a maga oroszlánja, mely üldözi és irtja. A növények megtisztítása céljából ezeket a ragadozó rovarokat kellene megszelídíteni és óvni.” (Jermy, 1967).
Ezzel a módszerrel sikeresen védekezhetünk a takácsatkák, tripszek, molytetvek, levéltetvek és hernyók ellen.

Árilis 1.

  A kertben földbe került a borsó, sárgarépa, a korai burgonya, retek, kapor, cékla, saláta, spenót. Elültettem mindent, amit ilyenkor, tavasszal szoktam, a munka nagy részét elvégeztem. Mivel rettentő nagy a szárazság, esőre vár minden mag a földben. Az első nagyobb eső után minden ki fog kelni, gyönyörű lesz. Egyelőre azonban nagy a csönd odakint.

A télikertben, a cserepekben azonban előbújt:

a fejes saláta
 


a madársaláta



a ruccola




A paradicsompalánákat már kiritkítottam és átültettem. Szépen fejlődnek.



















A paprika is előbújt.




















Lesz még egy kis patisszon, cukkini, paprika, paradicsom, uborka és csemege kukorica a kertben, de ezeket csak április végén, illetve május elején fogom kiültetni.
Egy patisszon palántám már van. Mivel a tökfélék palántanevelési ideje 30-40 nap, kiültetési ideje május eleje, a magokat április elején vetjük csak. Ez egy kisérlet tehát, kiváncsi vagyok, hogy elviseli-e a hűvösebb napokat.